+38 (057) 731-60-92 | +38 (057) 719-18-61

Чи є карантин форс-мажорною обставиною і як це впливає на виконання окремих договорів?

09 квітня / 2020

Останнім часом в мережах з᾿явилася велика кількість інколи суперечливої інформації про те, чи є карантин форс-мажорною обставиною і як це впливає на виконання окремих договорів.

Звертаємо Вашу увагу на деякі істотні моменти.

Так, тепер карантин є форс-мажорною обставиною.
Законом 530-ІХ від 17.03.2020 р. були внесені зміни до ст. 14-1 ЗУ «Про торгово-промислові палати в Україні», частиною 2 якої тепер встановлено, що форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили) є карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України.

ТППУ та уповноважені нею регіональні ТПП засвідчують форс-мажорні обставини шляхом надання сертифікату, який і є належним доказом існування форс-мажору для сторони договору.

Однак, відповідно до ст. 617 ЦК України, карантин не звільняє від виконання зобов᾿язань по суті, а лише дозволяє уникнути відповідальності за їх невиконання.

При цьому особа звільняється від відповідальності виключно у тому випадку, якщо невиконання нею обов᾿язків за договором було напряму спричинене введенням карантину.
Якщо ж порушення сталося до введення карантину або відбулося з іншої, не пов᾿язаної із карантином причини – у наданні сертифікату про форс-мажор буде відмовлено.

Окремо звертаємо Вашу увагу, що, відповідно до Регламенту ТППУ, для отримання сертифікату про форс-мажор заявник повинен буде довести, що саме карантин є причиною невиконання ним обов᾿язку за договором. Якщо ТПП не визнає докази заявника достатніми, у наданні сертифікату буде відмовлено.

Сторона договору, яка отримає сертифікат ТПП, буде звільнена від відповідальності за невиконання, але після закінчення дії карантину повинна буде виконати свої обов᾿язки за договором.